Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A jak je posadzić i pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia park, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Zapewnia miły cień, umożliwia schron ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w rozdziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych kącików? Winniśmy także uradzić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny czy też krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje głos, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez przycinania utrzymują wąski kształt. Kiedy zdobędą pożądaną wielkość obcinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie PVC z Goerlitz wybieramy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają wzniesione pędy oraz poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, ze względu na to pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o przeróżnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat tudzież ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najprzyzwoiciej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy otrzymać dość pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. To podejście zdaje porządnie egzamin też w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki wolno także strzyc, natomiast wówczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty polecane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenie plastikowe z laurowiśni lub zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. W następstwie tego, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), aby wolno go było osłonić na zimę agrowłókniną i swobodnie wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowo ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s