Wierzba wypuści nawet spośród patyczka wiktów.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Wykorzystując to, powinniśmy z niej skonstruować bezprecedensowego odmiany ogrodzeń. Na skutek tego nasze ogrodzenie nabędzie unikalny wygląd oraz będzie się polecać wśród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na działkach i podmokłych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w własnych parkach. Polubiliśmy je poprzez krasę oraz spectficzne kiciusie. Nie są mozolne, reflektują jedynie multum wilgoci oraz nie dużo światła. Zaspokoją się nieomalże każdą glebą.


Mało roślin umie także równie błyskawicznie ożywiać utracone pędy oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, iż obcięty czy też nawet złapany pęd zagłębiony w dżdżystej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz poda początek nowemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na myśl, tak aby spośród wierzb wykonywać zaplatane sztachety w płocie bądź płoty pokryte liśćmi. Pewnie wskazane jest mieć tak kreatywne ogrodzenie. Najakuratniej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę tożsamych cech:

wytwarzają proste, długie i wielce giętkie pędy – przez wzgląd na to można swobodnie formować postać ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w niedługim czasie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Kiedy posiadamy już myśl na postać płotu, musimy dostać przydatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, odnalezienie ich w przesłankach zwyczajnych jest żmudne, bo dziko wzrastające krzewy sporadycznie emitują niesłychanie długie oraz prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało zaczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy wpierw pozycję w skwerze, mało przez nas uczęszczane oraz najmniej zauważalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki rozciągłości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem trzeba je namoczyć na 24 h w wodzie, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się gęstnieją, wskutek tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok czy też dwa poprzewracamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki rzadko przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s