Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywopłoty często pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia farmerskie, natomiast nierzadko mogą posłużyć dodatkowo za dekoracje. Na ogól takie ploty sadzi się w słonecznych położeniach, w których prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Dużo szyku mają również takie żywe mury, które prowadza poprzez osłonięte katy podwórza. Ciemna zieleń liści wraz z półprzezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują zajmujące uwagę obrazki,a życiodajna wilgoć, bijąca od zagłębionej w ciemnościach gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu murku uspokaja a także uspokaja.

Budując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, również nasze przyzwyczajenia a także czas który możemy poświecić na jego uprawę. Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bardziej intensywnie kwitną, niemniej jednak potrzebują także bardzo dużo miejsca. Geometryczne albo bogato profilowane zielone ploty mogą być bardzo wysmuklę, jednak powinno się je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszta zakupu roślin na ogrodzenie. Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego że takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający bywa zielony plot o wielkości do półtorej metra. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w chwili obecnej na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo atutów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• dobrze wytrzymuje susze,
• szybko rośnie,
• regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie więdnie od spodu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek okłada nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca-jesienią pięknie zmienia kolor na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, i cześć konaru zostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s